ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ NEWS

«Ερυθρόλευκη» καταιγίδα, ηχηρή «σφαλιάρα» Ψυχικού – aitoloakarnanianews.gr

Κύπελλο Ελλάδας (1η Αγ. – Α’ Φάση): «Ερυθρόλευκη» καταιγίδα, ηχηρή «σφαλιάρα» Ψυχικού

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο στο Χαϊδάρι με αντίπαλο την Δάφνη Δαφνίου, και με καταιγισμό τριπόντων πήρε τη νίκη με 96-72 και συνάμα την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Καλαμπόκη προηγήθηκαν με 36-33, αλλά από εκεί και πέρα έχασαν κάθε επαφή με το σκορ, με τους παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη να έχουν 13/28 τρίποντα, με τους Αλέξανδρο Νικολαϊδή και Ιωσήφ Κολοβέρο να έχουν μαζί 8/10 τρίποντα.

Στην Ελευθερούπολη, όλοι νόμιζαν ότι οι γηπεδούχοι θα είχαν ένα εύκολο απόγευμα, αλλά το πολύπειρο Ψυχικό του Γιώργου Ρεμεντέλα τους κλείδωσε επιθετικά, και οδηγώντας τους στο πενιχρό 5/27 τρίποντα, ανέδειξε τις αδυναμίες τους. Οι νικητές στηρίχθηκαν στο εκπληκτικό Μιχάλη Δελίδη και επικράτησαν με 71-57.

Το Παγκράτι αποτελεί την τρίτη ομάδα που προκρίνεται στην επόμενη φάση του θεσμού του Κυπέλλου, κερδίζοντας στο κλειστό του Μετς τον Φίλιππο Βέροιας με 87-72. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα με πιεστική άμυνα, και με ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (29-12 επιμέρους σκορ), επικράτησε των φιλοξενούμενων, που ταξίδεψαν αυθημερόν για το παιχνίδι.