Προμηθέας – Μαρούσι 111-92: Συνεχίζουν αήττητοι οι Πατρινοί με νέα 100άρα (vids)

Το Μαρούσι (0-3) έμεινε από δυνάμεις στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Προμηθέας Πατρών (3-0) επικράτησε με 111-92, διευρύνοντας το αήττητο σερί του στην Basket League και αφήνοντας δίχως νίκη την ομάδα των βορείων προαστίων.

Ο Προμηθέας Πατρών έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα έπειτα από τη νίκη επί του Αμαρουσίου με 111-92, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση στην εκκίνηση της σεζόν. Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 21 πόντους στα 3:29 για το τέλος της τρίτης περιόδου (74-53), είδαν το Μαρούσι να επιστρέφει όμως ανέβασαν ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατέκτησαν το ροζ φύλλο με νέα 100άρα μέσα σε λίγες μέρες, έπειτα από την επιβλητική νίκη επί της Οπάβα για το Basketball Champions League.

Το ματς: Προμηθέας – Μαρούσι

Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά όταν ο Χάιμε Ετσενίκε τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 14-3 των Πατρινών στο 4′. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 26-14, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ρέινολντς (8π.), Ετσενίκε (7π., ριμπ.) και Κάουαν (6π., 3ασ.) απέναντι στο Μαρούσι που είχε 0/2 τρίποντα και 6 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Στη συνέχεια ο Κάουαν σκόραρε για το 33-18 του Προμηθέα στο 12′ ωστόσο η ομάδα των βορείων προαστίων βρήκε λύσεις στην επίθεση με μπροστάρη τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, ο οποίος σκόραρε για το 43-40. Παρ’ όλα αυτά, οι Πατρινοί άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-42. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Μαρούσι πέτυχε το πρώτο τρίποντο στον αγώνα στο 24′ με τον Λούκοβιτς, μειώνοντας σε 59-49!

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και ξέφυγαν με 21 πόντους στα 3:29 για το φινάλε της τρίτης περιόδου όταν ο Χάντερ Χέιλ έκανε το 74-53 από τη γραμμή των βολών! Πάντως οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν εντυπωσιακά και με επιμέρους σκορ 1-15, μείωσαν σε 75-68 στο 30′, κρατώντας επαφή με το σκορ και δίχως να επιτρέψουν στους Πατρινούς να νιώσουν… άνετα.

Το τρίποντο του Αλέξανδρου Νικολαϊδη έκανε το 78-71 όμως ο Προμηθέας Πατρών έκανε σωστή διαχείριση ως το τέλος, επικρατώντας με 111-92 και διευρύνοντας το αήττητο σερί του στην Basket League, αφήνοντας το Μαρούσι δίχως νίκη έπειτα από τρεις αγωνιστικές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 49-42, 75-68, 111-92