Βαλένθια – Αρμάνι 84-72: Επέστρεψε από το -10 και έκανε πάρτι στο 2ο ημίχρονο (vid)

Η Βαλένθια, με ένα απίθανη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 84-72.

Η Αρμάνι διατήρησε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στη γηπεδούχο Βαλένθια. Η ιταλική ομάδα δίχως να… βγάλει μάτια, κατάφερε προς το τέλος της 2ης περιόδου να αποκτήσει διαφορά, αρχικά 7 πόντων (37-30) με επί μέρους 2-8 και στη συνέχεια έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (40-32) με τον Σαμπάζ Νέιπιερ να εκτελεί για τρεις.

Η Αρμάνι μολονότι έκλεισε με τρίποντο, στηρίχθηκε στα δίποντα (13/21), περιορίζοντας τα λάθη της στο ελάχιστο (μόλις 2). Αντίθετα η Βαλένθια έχασε τη δημιουργία της (6 ασίστ), ενώ μέτρησε μόλις 9/21 δίποντα.

Η Αρμάνι συνέχισε να κυριαρχεί, έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (53-43), προτού η Βαλένθια πάρει… ανάσα με τρίποντο του Οτζελέγε. Και αυτή η… ανάσα έγινε ξέσπασμα!

Από εκείνο το σημείο, η Βαλένθια ήταν η κυρίαρχος του αγώνα! Επιβλήθηκε με επί μέρους 29-19 στην 3η και στην 4η, κατάφερε να μετατρέψει το -10, σε +10!