Μονακό – Φενέρμπαχτσε 76-69: Ανατροπή με… πρίγκιπα Τζέιμς

Η Μονακό με ανατροπή μπόρεσε να υπερασπιστεί την έδρα της και επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε με 76-69.

Η Μονακό υποδέχτηκε τη Φενέρμπαχτσε στο Μόντε Κάρλο στην 25η αγωνιστική της Euroleague και έπειτα από ένα αρκετά ενδιαφέρον αγώνα, οι γηπεδούχοι με μία μεγάλη ανατροπή και πολύ καλή τέταρτη περίοδο, πήραν τη νίκη με 76-69.

Μονακό – Φενέρ: Το ματς

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά η μία στην άλλη, με το σκορ στο πρώτο μισό του παιχνιδιού να… προϊδεάζει για συναρπαστική συνέχεια (10-8 υπέρ των φιλοξενούμενων, 5:28). Η τούρκικη ομάδα παρέμεινε μπροστά στο σκορ και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με το 25-21 υπέρ της.

Οι παίκτες του Σάρας Γιασικεβίτσιους μπόρεσαν να διατηρήσουν τον ρυθμό τους, με το σκορ να φτάνει στο 36-27 (4:09) ενώ η Φενέρ πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 44-36.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να ανεβάζουν ρυθμό, φτάνοντας μάλιστα στο 5:30 τη διαφορά στο +10 (54-45). Οι γηπεδούχοι φάνηκε να βγάζουν αντίδραση και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο -6 με 61-55.

Η Μονακό πήρε το πάνω χέρι στο ματς και στο 7:07 ο Μάικ Τζέιμς έβαλε το Πριγκιπάτο σε θέση πλοηγού με 67-66. Στο 4:15 ο Μότλεϊ συμπλήρωσε τα πέντε φάουλ και αποχώρησε από το παρκέ για τον πάγκο των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν στη συνέχεια καταιγιστικοί και έφτασαν στη νίκη με σκορ 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 36-44, 55-61, 76-69