Μακάμπι-Μπασκόνια 89-81: «Καθάρισε» στο φινάλε

Η Μακάμπι (9-6) είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά και επικράτησε της Μπασκόνια (8-7) με 89-81.

Η Μακάμπι επικράτησε δύσκολα της Μπασκόνια με 89-81 για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague, κάνοντας καλύτερο… φίνις στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα στο Βελιγράδι. Οι Βάσκοι μείωσαν σε 81-79 με τον Χάουαρντ όμως η ομάδα του Όντεντ Κάτας πέτυχε οκτώ αναπάντητους πόντους για το 89-79, κλειδώνοντας την ένατη νίκη φέτος.

Μακάμπι-Μπασκόνια: Το ματς

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε 18-12 στα 3:40 για το τέλος της πρώτης περιόδου με τον Σόρκιν ενώ ο Τζέιμς Γουέμπ έκανε το 22-22 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο στο Βελιγράδι.

Στη συνέχεια ο Γουέμπ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα διαμορφώνοντας το 38-28 με τρίποντο όμως η Μπασκόνια ισορρόπησε άμεσα το ματς, επιστρέφοντας από το -11 (41-30) και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ της 47-49.

Το δίδυμο των Γουέμπ (12π.), Νίμπο (11π.) κουβάλησε επιθετικά την «ομάδα του λαού» στο πρώτο ημίχρονο ενώ οι Βάσκοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Μάρκους Χάουαρντ, Σεντεκέρσκις και Μαρίνκοβιτς, έχοντας 8/19 τρίποντα και 14 ασίστ για έξι λάθη.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με το καλάθι του Σόρκιν για το 68-67. Η Μπασκόνια πίεσε και ο Χάουαρντ έκανε το 81-79 με 3/3 βολές στα 3:44 για το τέλος.

Παρ’ όλα αυτά, η Μακάμπι είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά, με τον Νίμπο να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 89-79 στα 52″. Τελικά οι Ισραηλινοί διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 47-49, 68-67, 89-81.