Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ πρωταγωνιστή επέστρεψαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ημίχρονο (vids)

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από τις διψήφιες διαφορές του Παναθηναϊκού και μείωσε σε 44-42 στο ημίχρονο του ντέρμπι της Basket League έχοντας πρωταγωνιστή τον Φίλιπ Πετρούσεφ.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μπήκε κάπως… μουδιασμένα στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής απέναντι στον Παναθηναϊκό, έμεινε πίσω με 20-6 στο σκορ αλλά επέστρεψε με τον Φίλιπ Πετρούσεφ πρωταγωνιστή.

Ο Σέρβος πέρασε στο παρκέ στη θέση «5» μιας και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ χρεώθηκε με δύο φάουλ και ο Μουστάφα Φαλ είναι τραυματίας. Ο Πετρούσεφ έκανε τρομερή δουλειά τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, εκεί όπου σκόραρε 13 πόντους με 4/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα.

Μαζί με το σκοράρισμα, ο Πετρούσεφ μάζεψε άλλα 5 ριμπάουντ ενώ μοίρασε και 2 ασίστ, όντας ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού στο ημίχρονο μαζί με τον Γουίλιαμς Γκος που οδήγησε το δεύτερο rotation.