[ad_1]
Η πρόεδρος του Μουσείου Προσφυγικού Ελληνισμού μιλάει σε ομογενειακό ραδιόφωνο στην Αυστραλία και το Σίδνεϊ για τον χώρο που λέει την ιστορία των Ελλήνων της Ανατολής.
Η Ελλάδα 100 χρόνια μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή δεν είχε καταφέρει να φτιάξει ένα μουσείο όλου του Μικρασιατικού Ελληνισμού. Βρέθηκε ο Δημήτρης Μελισσανίδης, ένας επιχειρηματίας, για να κάνει ένα όνειρο πραγματικότητα. Είναι ένα κομμάτι της ιστορίας που δεν το διδαχτήκαμε καλά. Είναι ευκαιρία να μάθουμε πράγματα μέσα από το μουσείο.
[ad_2]