Γκρίζλις – Σέλτικς 100-102: Ο Πορζίνγκις είχε το καλάθι και την τάπα της νίκης (vid)

O Κρίσταπς Πορζίνγκις έκρινε το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στους Μέμφις Γκρίζλις και τους Μπόστον Σέλτικς (100-102) και στις δύο πλευρές του παρκέ.

O Κρίσταπς Πορζίνγκις (26π., 8 ριμπ., 1 ασίστ, 6 μπλοκ!) έκανε κάτι σπάνιο. Πρώτα έδωσε στους Μπόστον Σέλτικς το προβάδισμα με ένα κάρφωμα (102-100) κόντρα στους Μέμφις Γκρίζλις, ύστερα από ασίστ του Τζέισον Τέιτουμ (20π., 9 ριμπ., 5 ασίστ), ένα λεπτό πριν από το τέλος.

Και στη συνέχεια, στην άμυνα, ήταν εκεί για να σταματήσει την απέλπιδα προσπάθεια του Γουίλιαμς να στείλει το ματς στην παράταση.

Το τελευταίο λεπτό ήταν.. θεότρελο, με τον Μπέιν (30π., 8 ασίστ) να αστοχεί σε τρίποντο, τους Σέλτικς να χάνουν διπλή ευκαιρία, πρώτα με τον Τέιτουμ και μετά με τον Χόλιντεϊ, ο οποίος επιχείρησε κάρφωμα, υπό πίεση, αλλά αστόχησε. Ενώ στη συνέχεια, πρώτα ο Αλντάμα (28π., 6/15 τριπ., 12 ριμπ., 6 ασίστ) δεν βρήκε στόχο για τρεις, με την τελευταία φάση να κρίνεται ανάμεσα στον Πορζίγκις και τον Γουίλιαμς.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 53-54, 76-79, 100-102