Καβαλίερς – Μάβερικς 121-119: Ο Στρους «ξέρανε» το Ντάλας με buzzer beater από το 3/4 του γηπέδου (vid)

Ο Μάξ Στρους με ένα απίθανο τρίποντο αρκετά πίσω από το κέντρο του γηπέδου έδωσε τη νίκη στους Κλίβελαντ Καβαλίερς κόντρα στους Ντάλας Μάβερικς με σκορ 121-119.

Οι Ντάλας Μάβερικς πίστεψαν ότι η νίκη ήταν δική τους στην αναμέτρηση με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς. Το δίποντο του Γουάσινγκτον, μετά από την ασίστ του Λούκα Ντόντσιτς, τους έφερε μπροστά στο σκορ με 119-118.

Και το χρονόμετρο έδειχνε μόλις τρία δευτερόλεπτα. Χρόνος ικανός για μία μεγάλη έκπληξη. Με τους Καβαλίερς να μην αναζητούν μια προωθημένη μπαλιά για ένα.. θαύμα, αλλά το ίδιο το «θαύμα».

Ο Μαξ Στρους έκανε την επαναφορά, πήρε ξανά την μπάλα στα χέρια του και σηκώθηκε για να νικήσει τους Μάβερικς και το χρονόμετρο. Και το έκανε! Ένα απίθανο τρίποντο από τα 3/4 του γηπέδου με την μπάλα να αφήσει ένα γλυκό… χλατς, προτού οι συμπαίκτες του πέσουν πάνω του (121-119)!

Το απίθανο για τον Στρους είναι πως ολοκλήρωσε την 4η περίοδο με 15 πόντους (από τους 21) και 5/5 τρίποντα σε μόλις 5 λεπτά και 6 δεύτερα στο παρκέ! Ανάμεσά τους και το σουτ της νίκης.

Για τους Καβς, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ο Τζάρετ Άλεν πρόσθεσε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ.