Κλερμόν – Μαρσέιγ 1-5: Άνετη «πεντάρα» των Μασσαλών

Η Μαρσέιγ επικράτησε άνετα της Κλερμόν με 5-1 εκτός έδρας και «σκαρφάλωσε» στην 6η θέση της βαθμολογίας της Ligue 1.

Η Μαρσέιγ «διέλυσε» με 5-1 την Κλερμόν στο «Gabriel Montpied» και ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1 με 36 βαθμούς.

Τα τέρματα για την ομάδα του Ζαν-Λουί Γκασέτ πέτυχαν οι Εντιαγέ (23′), Ομπαμεγιάνγκ (59′), Κλάους (67′), Λούις Ενρίκε (80′) και ο Μουμπανιά στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+2′ για τη δεύτερη σερί νίκη της Μαρσέιγ στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Το μοναδικό γκολ της Κλερμόν πέτυχε στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μπιλάλ Μπουτομπά.