Ολυμπιακός-Ρίγα 53-72: Βαριά ήττα για τις «ερυθρόλευκες» στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από τη Ρίγα με σκορ 53-72 και πλέον χρειάζεται νίκη με 20+ πόντους για να προκριθεί στη φάση των «16» του EuroCup Women.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Ρίγα με σκορ 53-72 στο Game 1 για τα νοκ άουτ του EuroCup Women. Πλέον οι «ερυθρόλευκες» χρειάζονται τη νίκη με 20+ πόντους στη Λετονία για να προκριθούν στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενες έχτισαν διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (13-24, 10′), διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα ως το φινάλε.
Όσον αφορά τον Ολυμπιακό, οι «ερυθρόλευκες» τελείωσαν τον αγώνα με 17 λάθη και σούταραν μόλις με 13% στο τρίποντο (2/15).

Οι προσπάθειες των Γουίλιαμς (11π., 5ριμπ.), Τόμπιν (10π., 9ριμπ.) και Χριστινάκη (10π., 4ριμπ., 4ασ.) απέναντι στις σαφώς ανώτερες Λετονές που στηρίχθηκαν επιθετικά στην Πουλβέρε (23π.) και τις Γιάσα, Λάμπερτ που πέτυχαν από 13 πόντους έκαστη.

Ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δυο ομάδων θα διεξαχθεί την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου στη Ρίγα.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-43, 45-60, 53-72.