Περιστέρι – Καρσίγιακα 76-73: «Ζωντανό» για πρόκριση με Γουίλιαμς-Ράγκλαντ και clutch Κασελάκη

Το Περιστέρι Bwin πάλεψε κόντρα στη Καρσίγιακα και τελικά τη νίκησε με 76-73, μένοντας ζωντανό στη διεκδίκηση της πρόκρισης στη φάση των 8 του BCL.

Μετά από ένα πόλύ αμφίρροπο και σκληρό ματς, το Περιστέρι Βwin έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα και επικράτησε με 76-73 της Καρσίγιακα. Έτσι πήγε στο 1-3 και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση, στους 8. Το ίδιο ρεκόρ έχει και η ομάδα της Τουρκίας. Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά από τους Τούρκους.

Για τους νικητές ο Γουίλιαμς είχε 23 πόντους με 6/11 τρίποντα και ο Ράγκλαντ σταμάτησε στους 19 και τις 9 ασίστ . Σημαντική συνεισφορά και του Κασελάκη με μεγάλα καλάθια στα τελευταία λεπτά και 8 πόντους. Στον αντίποδα ο Βίτο Μπράουν μέτρησε 19 πόντους και ο Τζέιλον Μπράουν είχε 15.

Περιστέρι – Καρσίγιακα: Το ματς

To Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 14-8 χάρη στο καλάθι του Ράγκλαντ στο 5′. Η Καρσίγιακα απάντησε γρήγορα και με ένα σερί 11-0, με τον Μπράουν έκανε το 14-19 στο 8΄.

Ο Ράγκλαντ με ωραία προσπάθεια έκανε το 22-19 στο 12, με την ομάδα του Σπανούλη να ανακτά το προβάδισμα. Ο Μήτρου Λονγκ έκανε το 33-28, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο για τους γηπεδούχους. Οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι και πέρασαν μπροστά (33-35) με το κάρφωμα του Κάρεϊ αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει timeout. O MακΚόλουμ έκανε το 33-39 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Ο Ράγκλαντ είχε 10 πόντους στο ημίχρονο για τους Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης.

O Tόμπσον μείωσε σε 38-41 στο 24′. Ο Κάρεί ισοφάρισε σε 43-43 φτάνοντας τους 13 πόντους στο ματς. Ο Γουίλιαμς έκανε το 46-43 με τρίποντα και πήγε στους 17 πόντους, ενώ ο ΜακΚόλουμ έδωσε αέρα 3 πόντων στη Καρσίγιακα για το 46-49 στο 29′.

ΜακΚόλουμ και Γουίλιαμς απαντούσαν ο ένας στον άλλον με τρίποντα και ο πρώτος έγραψε το 52-55. O Kασελάκης έκανε το 63-61 στο 35 με ωραίο fadeaway. Ο Ράγκλαντ έγραψε το 66-61. Ο Κασελάκης έκανε το 69-63 με τρίποντο, ενώ ο αρχηγός του Περιστερίου έγραψε το 74-70 στα 27 δευτερόλεπτα. Ο Μπράουν μείωσε σε 74-73 στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Μήτρου Λονγκ έκανε το 76-73, ο Μάρτιν αστόχησε και το Περιστέρι πήρε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 33-39, 49-50, 76-73.