Ρόκετς – Σέλτικς 107-116: Εμφατικό διπλό με επιθετική «πολυφωνία» (vid)

Οι Μπόστον Σέλτικς υπέταξαν τους Χιούστον Ρόκετς με 116-107, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Κρίσταπς Πορζίνγκις αλλά και τον «τριπλό» Τζέιλεν Μπράουν. Triple double σημείωσε και ο Σένγκαν!

Με νίκη συνέχεισαν την πορεία τους στο NBA οι Μπόστον Σέλτικς, οι οποίοι φιλοξενήθηκαν από τους Χιούστον Ρόκετς, σημειώνοντας διπλό με σκορ 116-107.

Σε τρομερή βραδιά βρέθηκε ο Κρίσταπς Πορζίνγκις, ο οποίος σε 32:49 λεπτά συμμετοχής είχε συνολικά 32 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Ντέρικ Γουάιτ ακολούθησε με double double, έχοντας 21 πόντους με 11 ριμπάουντ ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν είχε συνολικά 13 πόντους ενώ παράλληλα μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ. Με 18 πόντους ολοκλήρωσε το ματς ο Τέιτουμ.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, μπορεί ο Ντίλον Μπρουκς να είχε συνολικά 25 πόντους, ωστόσο αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Σένγκαν που σε 36:28 λεπτά εντός παρκέ είχε 24 πόντους με 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Ο Γκριν είχε 16 πόντους, ο Τόμπσον έκανε double double με 15 και 14 ριμπάουντ ενώ ο Χόλιντεϊ ολοκλήρωσε με 12.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-35, 55-70, 80-90, 107-116