Μπασκόνια – Ζαλγκίρις 82-99: Λιθουανική παράσταση στη Βιτόρια με 14/21 τρίποντα (vid)

Η Ζαλγκίρις (3-1) πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπασκόνια (1-3) με το απίθανο 99-82 και 14 εύστοχα τρίποντα.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα Μπασκόνια – Ζαλγκίρις χαρακτηρίστηκε από δύο σερί. Το πρώτο (χρονικά) ανήκει στην ομάδα από τη Λιθουανία. Με το σκορ στο 14-18, μέτρησε ένα 12-0 και ξέφυγε με 30-14!

Έχοντας ως κύριο εκφραστή τον Μπρέιντι Μάνεκ (12π. στο πρώτο με 4/4 τρίποντα!) και τον Ναζ Μήτρου Λονγκ (9π., 2 ασίστ). Η Μπασκόνια έπαψε το κακό της διάστημα με ένα τρίποντο του Νίκου Ρογκαβόπουλου και πέτυχε να… σβήσει το -16.

Σε αυτό βοήθησαν οι Τσίμα Μονέκε με 10 πόντους και Μάρκους Χάουαρντ με 17. Σερί 12-0 και για την ισπανική ομάδα και το σκορ έγινε 37-38. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, η Ζαλγκίρις βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει ξανά, με τον Σμιτς (παρά τα δύο προσωπικά φάουλ) να δίνει λύσεις και τον Μήτρου Λονγκ να διαμορφώνει το +7 με γκολ-φάουλ.

Η Ζαλγκίρις δεν άφησε το ματς. Δεν θα μπορούσε με τα τρίποντα που έπεφταν σαν… βροχή! Συνέχισε σχεδόν στον ίδιο ρυθμό και παρά το ρεσιτάλ του Χάουαρντ. Στην εξίσωση μπήκε και ο Τόμας Ντίμσα για τους Λιθουανούς (13π.), ενώ ο Ρόλαντς Σμιτς συνέχισε να δίνει λύσεις. Κάπως έτσι το φινάλε της 3ης περιόδου βρήκε τη Ζαλγκίρις στο 74-61.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η Μπασκόνια άλλαξε πρόσωπο. Με επί μέρους 14-6 και τελευταίο καλάθι από τον Νίκο Μάνιον, το -13, μετατράπηκε σε -5 (80-75) και το ματς άρχιζε, σχεδόν, ξανά από την αρχή με 5:30 στο ρολόι.

Η Ζαλγκίρις βρήκε τέσσερις απανωτούς πόντους, μετά από λάθος του Ρογκαβόπουλου, ξέφυγε με εννιά (84-75). Η… καταιγίδα των τριπόντων συνεχίστηκε και ένα απ’ αυτά έφερε τους Λιθουανούς στο 91-79, δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Παρά την απέλπιδα προσπάθεια της γηπεδούχου, το σκορ δεν μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-46, 61-74, 82-99