Σανς – Μάβερικς 132-109: Ο ασταμάτητος Μπούκερ διέλυσε μόνος του το Ντάλας (vid)

Ο Ντέβιν Μπούκερ σημείωσε 46 πόντους και οδήγησε τους Φοίνιξ Σανς στη νίκη απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς (132-109). Αποβλήθηκε φίλαθλος που μίλησε υποτιμητικά στον Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς (132-109). Ακόμη και να σκοράρει περισσότερους πόντους σε μία περίοδο απ’ όλη την αντίπαλη ομάδα!

Ο γκαρντ των Φοίνiξ Σανς (7 σερί νίκες) τελείωσε το ματς με 46 πόντους, ενώ στην 3η περίοδο σημείωσε 22 πόντους (με 9/11 σουτ), έναντι 17 πόντων ολόκληρης της ομάδας των Μάβερικς (7/23 σουτ).

Η στατιστική του στο φινάλε ανέφερε 46 πόντους με 11/13 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 6/8 βολές, μαζί με 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 34:49.

Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 12 πόντους (10 ριμπ., 7 ασίστ) σε 37:39, αλλά με μόλις 10 προσπάθειες (4/6 διπ., 0/4 τριπ., 4/7 βολές) και ο Μπράντλεϊ Μπιλ πρόσθεσε 20, με 7 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Για τους Μάβερικς (εκτός ο Καϊρί Ίρβινγκ), ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 34 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και μία…αποβολή!

Ένας φίλος των Σανς του φώναξε, «Κουράστηκες, τράβα τον κ@λ@ σου στο διάδρομο», με τον Σλοβένο να τον υποδεικνύει στο προσωπικό ασφαλείας του γηπέδου και τον φίλαθλο να αποχωρεί. Στη συνέντευξη Τύπου ο Ντόντσιτς εξήγησε ότι ο φίλαθλος τον έβριζε σε όλη το πρώτο ημίχρονο.

Στην προθέρμανση ο Ντόντσιτς φόρεσε μία μαύρη μπλούζα που έγραφε «Αδερφε» προς τιμή του εκλιπόντα βοηθού των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, Ντέγιαν Μιλόγεβιτς.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-25, 58-57, 100-78, 132-109.