AITOLOAKARNANIANEWS.GR
Αθλητικα

Μάβερικς – Καβαλίερς 110-113: Οι Καβς… γύρισαν από το -20, πήραν τη νίκη με 15-0 σερί (vid)

[ad_1]

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς όχι μόνο αψήφησαν διαφορά 20 πόντων, αλλά κατάφεραν στο φινάλε να «κλειδώσουν» τους Ντάλας Μάβερικς και να φτάσουν στη νίκη με σκορ 113-110.

Ο Λούκα Ντόντσιτς μέτρησε τουλάχιστον 30 πόντους για 14η φορά στα τελευταία 15 ματς των Ντάλας Μάβερικς (39π.). Αυτό δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι οι Μάβερικς είναι ικανοί να πάρουν μία νίκη απέναντι στους… λειψούς Κλίβελαντ Καβαλίερς, ακόμη και όταν ο σούπερσταρ τους έχει μία τέτοια επίδοση.

Οι Καβαλίερς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο (69-54) και ενώ νωρίτερα οι Μαβς βρέθηκαν και στο +20, ενώ κράτησαν το καλύτερο για το φινάλε: Ο Ντόντσιτς έμεινε στον πάγκο στα έξι πρώτα λεπτά της 4ης, οι Καβαλίερς έκαναν σερί 15-0, κράτησαν τους Μάβερικς στο… μηδέν για πέντε αγωνιστικά λεπτά και μετέτρεψαν το -9, σε +5 (111-105).

Ο Κάρις ΛεΒέρτ, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να απουσιάζει, ανέλαβε το ρόλο του σκόρερ, είχε 29 πόντους με 7 ασίστ, ο Τζάρετ Άλεν κυριάρχησε με 24 πόντους, 23 ριμπάουντ, ενώ ο Άιζακ Οκόρο πρόσθεσε 22 πόντους.

Για τους Μάβερικς, πλην του Ντόντσιτς, ο Σεθ Κάρι είχε 19 και ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ 14. Ο Καϊρί Ίρβινγκ απουσίασε, λόγω τραυματισμού, για άλλη μία φορά.

Τα δωδεκάλεπτα: 39-27, 69-54, 90-82, 110-113.