Μπακς – Σέλτικς 135-102: Με κυρίαρχο Γιάννη τους… σκόρπισαν (vid)

Οι Μπακς είχαν κέφια όπως και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, κάνοντας επίδειξη δύναμης με 135-102 κόντρα στους Σέλτικς.

Οι Μιλγουόκι Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αγγίζει ξανά το τριπλ νταμπλ, ισοπέδωσαν τους Μπόστον Σέλτικς με 135-102, στο μεγάλο ντέρμπι της ανατολικής περιφέρειας.

Όλοι περίμεναν ντέρμπι πριν το τζάμπολ του ματς των Μπακς με τους Σέλτικς, αλλά η ομάδα από το Μιλγουόκι το μετέτρεψε για παράσταση για έναν ρόλο. Τα ελάφια έκαναν ότι ήθελαν στην αναμέτρηση, προηγήθηκαν με 75-38 στο ημίχρονο και τελικά έφτασαν στη νίκη με 135-102. Με αυτόν τον τρόπο πήγαν στο 26-12, ρίχνοντας στο 29-9 τη Βοστώνη.

Εντυπωσιακός Γιάννης

Για άλλη μια φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε το κομμάτι του και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Μπακς. Ο Έλληνας σταρ πάτησε παρκέ για 26 λεπτά και πρόλαβε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Μέτρησε 24 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 4 λάθη. Οι Κέλτες δεν βρήκαν τρόπο να τον αντιμετωπίσουν και να παραμείνουν ανταγωνιστικοί στο ματς.

Αξίζει να πούμε πως ο προπονητής των Κελτών, Μάτσουλα απέσυρε την βασική του πεντάδα στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας να μην πιστεύει πως μπορεί να γυρίσει το ματς. Οι Μπακς έφτασαν σε μία από τις πιο εύκολες νίκες τους μέσα στη σεζόν, στέλνοντας παράλληλα μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση.

Πρώτος σκόρερ ο Πόρτις

Εξαιρετικό ματς έκανε ο Πόρτις που ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ , ενώ 21 πόντους είχε ο Λίλαρντ, 16 πόντους μέτρησε ο Μπίσλεϊ και 15 σημείωσε ο Μπρουκ Λόπεζ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 6 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Από την πλευρά των απογοητευτικών Κελτών, ο Πρίτσαρντ είχε 21 πόντους, ο Χάουζερ είχε 15 πόντους και 13 μέτρησε ο Μπρισέτ. Στους 10 πόντους έμεινε ο Μπράουν και 7 είχε ο Τέιτουμ.

Τα δωδεκάλεπτα: 41-23, 75-38, 111-70, 135-102